Jak może już wiecie, ja jestem wielką fanką serii o Tosi i Julku. Jej autorką jest Magdalena Boćko-Mysiorska, uznana pedagożką i propagatorką idei rodzicielstwa bliskości oraz porozumienia bez przemocy.
I niech Was nie zmyli tytuł, że książka porusza wyłącznie temat adaptacji w przedszkolu.
Moim zdaniem porusza przede wszystkim kwestie emocji dziecka i pokazuje jak można sobie z nimi poradzić! Bazą historii rzeczywiście jest przedszkolna adaptacja, ale myślę, że podobny schemat może nas (i naszą pociechę) spotkać zupełnie wszędzie. ?
Co więcej – odnoszę wrażenie, że „Tosia i Julek idą do przedszkola” jest napisana nie tylko dla naszych najmłodszych ?, ale też DLA RODZICÓW, bo pokazuje jak postępować z dziecięcymi obawami w taki sposób, by uniknąć niepotrzebnych napięć dla obu stron! 🙂
Poniżej możesz zobaczyć przykładowe strony z książki (karuzela przewija się automatycznie, ale możesz tez przesunąć palcem lub strzałką:)
??
Bliźnięta Tosia i Julek szykują się rano do przedszkola. Chłopiec jest tym faktem bardzo podekscytowany i nie może się doczekać kiedy spotka inne dzieci. Dziewczynka natomiast jest spięta i przeżywa rozłąkę z mamą. Mama wspiera Tosię i pomaga jej poradzić sobie z trudnymi emocjami. Finalnie dzieci spędzają miły dzień w przedszkolu i razem z mamą wracają zadowolone do domu.
???
Książkę zaczęłam czytać mojej córze, kiedy miała trochę ponad dwa latka. Wtedy jeszcze nie myślałyśmy nawet o przedszkolu, ale temat naprawdę dobrze się u nas przyjął. Teraz, kiedy z kolei celowo szukam książek oswajających temat przedszkola, mogę śmiało Wam powiedzieć, że jest jedną z najlepszych książek o adaptacji, jakie znam.
Więcej książek, które polecam do adaptacji przedszkolnej, znajdziesz TUTAJ.
Przejrzyjcie sobie też koniecznie całą serię pt „Nie tacy sami” – jak dla mnie na maksa pokazującej, że każde dziecko ma prawo przeżywać pewne sprawy po swojemu – i że to jest okej!