Książeczka sensoryczna – nie tylko do adaptacji przedszkolnej

Książeczka, którą Wam pokażę została stworzona z myślą o opisaniu świata małego przedszkolaka. Uważam jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją również do adaptacji żłobkowej! Tak naprawdę wszystko zależy od Waszych potrzeb i preferencji. 🙂

Na grafice poniżej, zobacz jak książeczka wygląda w środku 🙂

Książeczka w prosty i przystępny dla malucha sposób pokazuje jak wygląda przedszkole. Możemy zobaczyć moment pożegnania z rodzicem, zabawy w sali i na dworze, przedszkolne toalety, stołówkę oraz leżakowanie. Tekst jest typowo opisowy, to znaczy nie zawiera ocen, opinii ani zachęt – po prostu pokazuje jak wygląda codzienna, przedszkolna rzeczywistość.

Analogicznie treść książki możemy odnieść także do rzeczywistości panującej w żłobku. Pamiętajcie, że maluszek jeszcze nie potrafi czytać, dlatego jest mu zupełnie obojętne, czy w tytule książki będzie napisane „przedszkole” czy „żłobek”. 🙂 W tym temacie najwięcej zależy od tego jak Wy, rodzice, będziecie opisywać obrazki oraz tłumaczyć poszczególne elementy ilustracji.

Plusem jest także obecność otwieranych klapek i innych ruchomych elementów, dzięki którym dziecko może aktywnie uczestniczyć we wspólnym czytaniu oraz nabywać nowe umiejętności motoryki małej.

Niektóre mniejsze, ruchome elementy mogą być trudne do obsługi przez np. rocznego maluszka. Tutaj z pomocą może przyjść rodzic, który będzie zajmował się „obsługą klapek” 🙂 pozwalając maluszkowi na obserwowanie zmian na ilustracjach.

A jeśli szukasz książki stworzonej stricte z myślą o adaptacji żłobkowej, to koniecznie zobacz TĘ RECENZJĘ! 🙂