Książki na prezent – czyli 28 propozycji książkowych dla dzieci od 0 do 6 lat


Gdybym miała powiedzieć z czym kojarzy mi się grudzień, to bez zastanowienia odpowiedziałabym, że grudzień to czas radości i czas prezentów. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam szykować prezenty dla moich bliskich i zwykle muszę się mocno kontrolować, żeby nie przesadzić z ich ilością. 😛 Najchętniej kupiłabym wszystko i wszystkim, no ale niestety nie jest to możliwe – z całej masy pomysłów trzeba wybrać kilka tych najciekawszych i najbardziej trafionych.

Wiem jednak, że nie każda z Was ma czas i zasoby na przeszukiwanie sieci, aby odnaleźć „ten najlepszy” pomysł. Umówmy się – półki sklepów uginają się pod ilością zabawek i każda krzyczy „kup mnie!”, ale finalnie nie każda z nich będzie trafionym i wartościowym prezentem. Podobnie też nie każda książka o pięknej okładce będzie rzeczywiście wartościową lekturą.

Żeby oszczędzić Wasz czas (i uchronić Was przed nieudanym zakupem), przygotowałam dla Was listę 28. książkowych propozycji prezentowych z podziałem na kategorie wiekowe. Także przeglądajcie i wybierajcie do woli! 🙂

Oficjalnym Partnerem wpisu jest marka Many Mornings, która oferuje najbardziej szalone i najbardziej kolorowe skarpetki dla całej rodziny! 🙂


 1. Święta. Karty rozwojowe Natuli (edycja gwiazdkowa), Wyd. Natuli
  Karty kontrastowe są dobrą alternatywą dla książeczki. Z jedne strony karty przedstawiają świąteczne symbole, z drugiej – większy obrazek choinki, który możemy ułożyć jak puzzle. Super jest to, że karty zawierają kolory, które maluszek rozpoznaje jako pierwsze. Polecam dzieciom po 3. miesiącu.
 2. Tatusiowie z dziećmi, G. van Genechten, Wyd. Nasza Księgarnia
  Książeczka kontrastowa w trochę ciekawszym wydaniu – ilustracje są nietuzinkowe i inne niż w większości książeczek tego typu. W książeczce znajdziecie ilustracje przedstawiające zwierzęcych tatusiów z ich pociechami (jest także alternatywna wersja o mamusiach:)). Polecam dzieciom po 6. miesiącu.
 3. Zwierzaki Sensory, Jolly Baby
  Miękka, materiałowa książeczka kontrastowa z dodatkowymi elementami sensorycznymi. Ilustracje są proste i przedstawiają zwierzęta gospodarskie. Polecam dzieciom po 6. miesiącu.
 4. Baby’s first soft book, Wee Gallery
  Miękka, materiałowa książeczka harmonijka, przedstawiająca twarze zwierząt w nowoczesnym stylu graficznym. Polecam dzieciom po 6. miesiącu.
 5. Colour Me: Who’s in the Rainforest?, Wee Gallery
  Miękka książeczka do kąpieli, która pod wpływem wody zaczyna ukazywać kolory. Polecam dzieciom po 6. miesiącu.


6. A kuku! UHU, J. Garnett, A. Silverstein, Wyd. Olesiejuk
Bardzo przyjemna książeczka z kartonowymi okienkami, opowiadająca o życiu leśnych zwierząt. Mało tekstu, napisana prostymi zdaniami. Dziecko może uczyć się także nazw zwierząt.

7. Śpij, króliczku, J. Muhle, Wyd. Dwie siostry
Książeczka „interaktywna”, która zachęca maluszka do brania czynnego udziału w opowiadanej historii. Króliczek wybiera się do spania i trzeba mu w tym pomóc! Proste ilustracje, mało tekstu.

8. Maluchy z krainy śniegu. Książeczka z okienkami, G. Swift, A. Silverstein, Wyd. Olesiejuk
Kartonowa książeczka z okienkami, idealna rozmiarem dla małych rączek. Prosty tekst i przyjazna grafika.

9. Hipcio, Wyd. YOYO
Książeczka, w której pod miękkimi filcowymi klapkami kryją się twarze zwierzątek. Idealna do ćwiczenia sensoryki oraz motoryki małej.

10. Paluszkiem po śladzie – W mieście, YOYO
Książeczka, w której dziecko podąża paluszkiem po śladzie, i przesuwa wybrane elementy. Ciekawe rozwiązanie dla tych maluszków, które lubią czytać aktywnie.


11. Jadzia Pętelka odwiedza dziadków, B. Supeł, Wyd. Zielona Sowa
Przyjemne, zabawne i rodzinne opowiadanie o przygotowaniach rodziny pętelków do wieczerzy wigilijnej. Sporo ilustracji, średnia ilość tekstu.

12. Szara Myszka i kolory, M. Strzałkowska, J. Hołubowska-Chrząszczak, Wyd. Zielona Sowa
Wierszowana opowieść o Myszce, która nie jest zadowolona z koloru swojego futerka. Myszka wędruje po kolorowych krainach, by na koniec przekonać się, że szare futerko też może być piękne. Idealna do nauki kolorów.

13. Mały Wilczek, J. Kowalczyk-Bednarczyk, Wyd. Studio Koloru
Przepięknie zilustrowane opowiadanie o życiu oraz o zwyczajach wilków. Zawiera różne ciekawostki i zachęca do dalszego poznawania świata przyrody. Średnia ilość tekstu.

14. Niedźwiadek chce pomagać, M. Kamińska, Wyd. Dwukropek
Druga część serii o Niedźwiadku i Jeżyku, opowiadająca o sile przyjaźni, bezinteresownej pomocy oraz o poświęceniu dla bliskiej osoby. Piękne ilustracje, średnia ilość tekstu.

15. Prezenty z okienka, T. Gomi, Wyd, Tako
Zabawna historia o Mikołaju, który zagląda przez okna do domów i na podstawie swoich obserwacji domyśla się kto może w nich mieszkać. Niestety najczęściej Mikołaj się myli i zostawia prezenty przeznaczone dla kogoś innego. Specyficzny styl ilustracji, wycięte otworki, miękkie strony, bardzo mało tekstu.

16. Tutu i tajemnica tęczowego kocyka, E. Dahlig, M. Dahlig, Wyd. Tumilu
Pięknie ilustrowana historia o tęsknocie za mamą. Bez oceniania i w pełnym szacunku dla wszystkich emocji dziecka. Średnia ilość tekstu, sporo ilustracji.

17. Nie liż tej książki, U. Nen-Barak, J. Frost, Wyd. Kinderkulka
Książka „interaktywna”, która w zabawny i ciekawy sposób wprowadza małego czytelnika w świat mikrobów. Dziecko zabiera w podróż na swoim paluszku mikroba, z którym następnie podróżuje na koszulkę oraz do wnętrza pępka. Niewiele tekstu, prosta grafika.

18. Mój tato tańczy. Dzikie wygibasy, M. Wierzbicki, A. Malarczyk, Wyd. Wie Żbik
Książka, która porusza temat dziecięcej złości, ale robi to zupełnie inaczej niż większość książek. Bohaterowie rozprawiają się ze złością przez wygłupy i taniec. Pastelowa kolorystka, nowoczesna szata graficzna, średnia ilość tekstu.

19. Kuba na tropie snu, J. Świercz
Książka napisana z myślą o dzieciach, którą wchodzą w etap samodzielnego zasypiania. Autorka przeprowadza czytelnika przez wszystkie sposoby na dobry sen, które towarzyszyły dziecku od urodzenia. Średnia ilość tekstu, sporo ilustracji.

20. Rok na zamku, N. Kucharska, Wyd. Nasza Księgarnia
Zabawna wyszukiwanka z kontekstem historycznym. Czytelnik obserwuje jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku, jest świadkiem nieporozumienia pomiędzy królami, bitwy, odbudowy zamku oraz pojednania. W historii występuje także sympatyczny smok. Fajne jest to, że każda z postaci ma swoją własną rozbudowaną historię, którą obserwujemy podążając przez wszystkie karty książki.21. Serce w butelce, O. Jeffers, Wyd. Tekturka
Metaforyczna historia z bardzo głębokim przesłaniem. Wzruszająca opowieść o stracie bliskiej osoby, samotności i lęku przed zaangażowaniem się w kolejne relacje. Mało tekstu, dużo treści. Do zrozumienia przesłania może być konieczna pomoc rodzica.

22. Misia i mali pacjenci. Leśne przytulisko, A. Cholweińska-Szkolik, Wyd. Zielona Sowa
Ciepła i sympatyczna opowieść o ośmioletniej Misi, która rozumie język zwierząt. Dziewczynka razem ze swoim pieskiem niosą pomoc napotkanym, leśnym zwierzętom. Większa ilość tekstu.

23. Przygody wyjątkowo zgranej rodzinki Narządów, J. Mieszkowicz, Wyd. Biomedica
Totalnie pomysłowa książka, która w przystępny i zabawny sposób odkrywa przed dzieckiem świat biologi ludzkiego ciała. Poznajemy różne narządy, dowiadujemy się gdzie znajdują się w naszym ciele, jak działają oraz jak możemy pomóc im sprawnie funkcjonować. Średnia ilość tekstu.

24. Przeprowadzka i inne zwroty Akcji, Wyd. Trefl
Osiem opowiadań pełnych bliskości i szacunku dla dziecięcych emocji. Każda z historii odnosi się do zmian w życiu oraz pokazuje jak możemy sobie z nimi poradzić. Większa ilość tekstu, „rekompensowana” ilustracjami na każdej rozkładówce. 🙂

25. Czy wszystko ze mną w porządku? Bajka przynosząca ulgę, A. Srokowska-Ziółkowska, Wyd. Book Ojciec
W pierwszej części książki znajdziecie historię małego Ignasia, który uczy się, że ma prawo odczuwać wszystkie emocje – nawet jeśli są sprzeczne z oczekiwaniami innych czy oczekiwaniami wobec samego siebie. W drugiej części znajdziecie natomiast słowo od autorki (do dzieci oraz do rodziców) oraz dwadzieścia przykładowych sytuacji, w których każdy ma prawo czuć po swojemu.


26. Podróż za jeden uścisk, Wyd. Trefl
Wciągająca opowieść, w której główni bohaterowie wyruszają na poszukiwanie dziadka. Podczas podróży odkrywają jak ważną wartością jest przyjaźń oraz rodzina. Sporo tekstu, ale też sporo ilustracji.

27. Niezwykłe drzewko, K. Pruszkowska-Sokalla, Wyd Zielona Sowa
Rozbudowane i wzruszające opowiadanie, w którym mały Rysio, podczas wizyty w domu seniora, poznaje jednego z jego mieszkańców. Pan Józef szybko zaprzyjaźnia się z chłopcem i opowiadając o choinkowych ozdobach, przenosi czytelnika do czasów swojej młodości. Najpiękniejsza, świąteczna historia, jaką kiedykolwiek czytałam. Bardzo dużo tekstu i bardzo mało ilustracji.

28. Elf do zadań specjalnych, K. Wierzbicka, U. Nikitina, Wyd Zielona Sowa
Świąteczna opowieść, która przenosi czytelnika do wioski Świętego Mikołaja, w której roi się od elfów, krasnoludków i trolli. Mieszkańcy wioski szykują się na nadchodzące święta, raz po raz wpadając w różne tarapaty i nieporozumienia. W historii odnajdujemy przesłanie, że tak naprawdę w święta liczy się obecność oraz wspólnie spędzony czas.
Dużo tekstu, mało ilustracji (ale te które są, są niesamowicie klimatyczne).


Mam nadzieję, że moje propozycje pomogą Wam znaleźć „ten jedyny”, wymarzony, książkowy prezent dla Waszego dziecka. Link do wpisu możecie też podesłać ciociom, wujkom czy dziadkom, którzy będą mogli po prostu przejrzeć listę moich propozycji i bez większego ryzyka wybrać dobrą książkę pod choinkę. 🙂
PS a jeśli szukacie fajnego prezentowego dodatku, to szalone skarpetki świąteczne będą strzałem w dziesiątkę!
Osobiście polecam sprezentować identyczny zestaw skarpetek dla rodzica i dla dziecka – u nas taki zestaw robi całą robotę! 🙂