Czy wiesz dlaczego się wkurzasz?

Ostatnio dzieliłyście się Waszymi sposobami na rozładowanie złości (zajrzyj klika postów wstecz!). Dzisiaj z kolei obiecałam, że pogadamy o ZAPALNIKACH, czyli o tym dlaczego w ogóle się złościmy.

Złość występuje przede wszystkim wtedy, kiedy:

🟣 Twoje potrzeby nie są zaspokojone np. jesteś niewyspana, zmęczona, głodna. Może Ci brakować chwili dla siebie albo rozmowy z kimś dorosłym. Możesz czuć się niedoceniona, samotna – przykładów mogłabym tutaj mnożyć.

Chcę Ci pokazać, że KAŻDA TWOJA POTRZEBA JEST WAŻNA i każda z nich zasługuje na zaspokojenie! Możesz powiedzieć o tym głośno, np.

„Jestem głodna, teraz potrzebuję zjeść śniadanie.”
„Nie mam siły się bawić, potrzebuję się zdrzemnąć.”
„Proszę, przejmij opiekę nad dziećmi, chciałabym wyjść na spacer.”

🟣 ktoś przekracza Twoje granice, np. narusza Twoją fizyczność, nie liczy się z Twoim zdaniem albo wtrąca się z nieproszonymi radami. Jak sobie z tym poradzić?

STAWIAJ JASNE GRANICE, np.
„Nie dotykaj mnie, proszę, nie mam ochoty.”
„Umawialiśmy się inaczej, chciałabym, żebyś uszanował nasze ustalenia.”
„Rozumiem, że chciałaś mi pomóc, ale nie prosiłam o radę – wiem co robić.”

To trudna sztuka i ja wciąż się tego uczę. Pamiętaj, że stawiając granice, automatycznie uczysz tego swoje dziecko! 🙂

🟣 złość może występować także w związku z wydarzeniami z przeszłości, traumami, trudnymi doświadczeniami – tutaj najlepiej skonsultować się z psychoterapeutą.

To normalne, że się wkurzasz, że Twoje dziecko Cię wkurza. Nie znaczy to, że z Tobą coś jest nie tak! Zadbaj o regularne zaspokajanie swoich potrzeb.
Ja na przykład muszę się pilnować, żeby nie robić zbyt wielu rzeczy przed śniadaniem – łatwo się wtedy wkręcam w robotę, a później, kiedy jestem głodna, wystarczy dobra rzecz, która wyprowadzi mnie z równowagi.


Jeśli masz ochotę, możesz też sięgnąć po moją książkę „Mama się złości”, w której pokazuję nieidealną mamę, która pod wpływem emocji wybucha i krzyczy na córkę.

Z książki dowiesz się jak można przeprosić dziecko i przeprowadzić późniejszą rozmowę. Z komentarza dla rodziców dowiesz się także skąd się bierze złość i jak możemy ją rozładować! No i przede wszystkim otrzymasz moc ukojenia, bo głęboko wierzę w to, że jesteś świetną mamą! 💜

Do książki możesz zajrzeć klikając TUTAJ. 🙂