Czy kiedy się złoszczę, jestem złą mamą?


Dziś temat trudny, ale nie beznadziejny!

Jeszcze kilka(naście) lat temu byłam przekonana, że złość jest zła.
Że nie należy się złościć (bo „złość piękności szkodzi” i ogólnie „nie wypada”), a jeśli już ktoś się złości, to powinien to w sobie stłumić i się uśmiechać (no, co najwyżej odpowiedzieć stanowczo i kulturalnie).

Dziś wiem, że złość jest DOBRA. Trudna, ale, kurde, dobra!
Informuje mnie np. o tym, że zapomniałam o siebie zadbać (np. nie znalazłam czasu na zjedzenie śniadania) albo o tym, że ktoś narusza moje granice (i np. wtyka nos w nie swoje sprawy).

👉 ZŁOŚĆ JEST NATURALNĄ EMOCJĄ TOWARZYSZĄCĄ KAŻDEMU CZŁOWIEKOWI.

👉 JEST TRUDNĄ EMOCJĄ, ALE NIE NEGATYWNĄ (nie ma negatywnych czy pozytywnych emocji).

👉 ZŁOŚĆ JEST NAM POTRZEBNA (informuje nas o niezaspokojonych potrzebach lub o tym, że ktoś przekracza nasze granice).

👉 CAŁĄ SZTUKĄ JEST UMIEJĘTNOŚĆ WYRAŻANIA ZŁOŚCI w taki sposób, który nikogo nie rani (nie martw się jeśli jeszcze tego nie umiesz – tego da się nauczyć!).

Nadal nie jestem mistrzynią zen (i nie planuję być :P), ale coraz częściej udaje mi się zatrzymać. Zatrzymać nad moją złością, nad moimi potrzebami – zauważyć je.
Coraz częściej udaje mi się powstrzymać wybuch złości. Czasami komunikuję wprost, że „denerwuję się, potrzebuję chwili, żeby coś dokończyć”.

Trudne to wszystko i nie zawsze wychodzi (o tym tez Wam pisałam, że zdarza mi się porządnie nakrzyczeć na córkę), ale wiecie małymi krokami i do przodu!

Odpowiadając na pytanie z początku artykułu

👉 CZY JEŻELI ZŁOSZCZĘ SIĘ NA DZIECKO, JESTEM ZŁĄ MAMĄ?

– mówię Ci, że ABSOLUTNIE NIE!

Jestem przekonana, że kochasz swojego malucha i jesteś dla niego najlepszą mamą, jaką możesz być. Być może nikt nie nauczył Cię (tak jak i mnie) jak można się „dobrze złościć” – ale nie martw się, w kolejnym poście opowiem Ci jak można to robić! 🙂Ruszyła przedsprzedaż mojej książki dla dzieci, która porusza temat złości rodzica!

Tylko do 3. maja możesz kupić ją w niższej cenie (z dodatkową kolorowanką antystresową do druku!), później jej cena wzrośnie do 54,90.

IDĘ DO SKLEPU!