Artykuł powstał we współpracy reklamowej z Edukacja Dzieci
Naszła mnie ostatnio taka refleksja, że w dzisiejszym świecie nie przepadamy za sztuką. Sztuka często wydaje nam się obca, niezrozumiała i… hmm… mało atrakcyjna?
Oczywiście „sztuka” to bardzo szerokie pojęcie i trudno jest podać jednoznaczny werdykt, ale myślę, że nie skłamię, jeśli stwierdzę, że dzisiaj klasyka zdecydowanie przegrywa z popkulturą. 🤷♀️
Czy to źle?
Nie wiem. Myślę, że każda epoka ma własne standardy i trendy, którymi się kieruje – i to wydaje się jak najbardziej naturalną sprawą. Bo czy jest sens oceniać, że film zawsze jest gorszy od książki? Albo czy serial zawsze będzie mniej wartościowy, niż obraz? No nie. 😉
Uważam, że sztuka ma wiele imion i trudno je wartościować. Ale – no właśnie – warto zadbać o ich równowagę!
Ze znanymi obrazami, rzeźbami czy innymi dziełami dawnych mistrzów najczęściej stykamy się dopiero w szkole (i obawiam się, że rzadko kiedy są to fascynujące spotkania). A szkoła – jak to szkoła – kiedy „musisz” się czegoś nauczyć, to raczej robisz to dość mechanicznie. I jakkolwiek w głowie zawsze coś tam zostaje, 😉 to myślę, że mimo wszystko zwykle brakuje w tym cieplejszych uczuć.
Dlaczego warto oswajać dziecko ze sztuką od najmłodszych lat?
- Rozwijanie wyobraźni i kreatywności
Obrazy mistrzów, takie jak prace Moneta czy Matejki, otwierają dzieci na nowe światy. Bogactwo kolorów, kształtów i detali inspiruje dzieci do tworzenia własnych dzieł i rozwija zdolność abstrakcyjnego myślenia. - Budowanie wrażliwości estetycznej
Sztuka uczy dostrzegania piękna w codzienności, pomaga rozwijać się empatii oraz kształtuje wrażliwośc na potrzeby innych. - Poznawanie kultury i historii
Każdy obraz to okno do innej epoki i świata. Dzieci mogą odkrywać, jak ludzie żyli, co ich inspirowało i jakie wartości były dla nich ważne – to lekcja, która zostaje z dzieckiem na całe życie.
Okeeej – myślisz sobie – ale co mogę z tym zrobić? Nie mam czasu, żeby chodzić po muzeach i nie mam takiej wiedzy, żeby zaszczepić w dziecku miłość do klasyki...
No więc dziś, przychodzę do Ciebie z turbo dobrym pomysłem i rozwiązaniem! 🎄
Nie musisz organizować skomplikowanych wycieczek do muzeów, ani szukać godzinami w internecie zabaw związanych ze sztuką (choć oczywiście są to sprawy warte uwagi, ale zakładam, że nie każdy rodzic ma na to zasoby)!
Świetnym rozwiązaniem będą za to książki, puzzle i kolorowanki, które przy okazji zabawy, wprowadzą najmłodszych w świat sztuki!
Sztuka w formie zabawy
Wprowadzanie sztuki do życia dziecka w formie zabawy to najlepszy sposób, by połączyć przyjemne z pożytecznym. Gdy dziecko układa puzzle z reprodukcjami słynnych dzieł lub zagłębia się w książki opowiadające o malarzach i ich twórczości, nie tylko spędza czas w angażujący i rozwijający sposób, ale też buduje pozytywne skojarzenia ze światem sztuki.
Zabawa staje się naturalnym pomostem między codziennością a kulturą, pomagając w rozwijaniu wrażliwości estetycznej, cierpliwości i kreatywności. To właśnie przez takie proste aktywności dzieci odkrywają, że sztuka nie musi być trudna ani nudna, ale może być źródłem radości i inspiracji.
Dlatego dzisiaj pokażę Ci 6 pięknych, cudownych i turbo wartościowych produktów, które wprowadzą Twoje dziecko (i Ciebie;)) w świat sztuki!
UWAGA: 🎁Na końcu będę miała też dla Ciebie kod rabatowy na te wszystkie cudeńka! 🎁
1. „Wielka Księga Różnic”
- Ta książka to jest coś niesamowitego!
- Na każdej stronie wyszukujecie kilka różnic pomiędzy bardzo podobnymi obrazami polskich i zagranicznych malarzy (znajdziecie tu bardziej i mniej znane dzieła sztuki)
- Nie dość, że księga
-zajmie dziecko naprawdę na długo,
-poćwiczy jego koncentrację i skupienie
-oraz będzie dobrą zabawa na wyciszenie, to jeszcze… - wprowadzi sztukę do życia Twojego dziecka – i to zupełnie przy okazji!
- Czy to książka tylko dla dzieci? Zdecydowanie nie! Idę o zakład, że i dorośli będą się przy niej dobrze bawić!
W skrócie: sztuka dla najmłodszych + wyszukiwanie różnic
WIEK: 5-6+ (górnej granicy nie ma ;))
Zajrzyj do środka:
2. „Abecadło ze sztuką”
- Jak wcześnie można zacząć obcowanie ze sztuką? Odpowiedź jest prosta – bardzo wcześnie! 😉
- To kartonowa książeczka z 22 obrazami znanych zagranicznych malarzy (jest też dostępna wersja z polskimi malarzami),
- Do każdej litery alfabetu przypisana jest osoba artysty lub obraz słynnego malarza.
- To świetny sposób na połączenie zabawy z nauką – dziecko nie tylko poznaje alfabet, ale też „przy okazji” może oswajać się ze sztuką i kształtować gust!
W skrócie: sztuka dla maluszka + nauka liter
WIEK: 1+
Zajrzyj do środka:
3. „Puzzle dla maluchów z obrazami zagranicznych malarzy”
- Skoro mówimy o połączeniu nauki i zabawy, to nie mogło zabraknąć puzzli!
- Tutaj pokazuję Ci wersję dla najmłodszych – puzzle dziewięcioelementowe, dość spore (czyli idealne dla małych rączek),
- Dziecko może ułożyć aż 6 słynnych obrazów!
- Maluch może układać puzzle w wersji łatwiejszej (rodzic selekcjonuje 9 puzzli przedstawiających wybrane dzieło sztuki i układa elementy „jedną stroną do góry”) lub trudniejszej (elementy są zmieszane i dziecko samodzielnie odszukuje pasujące kawałki).
W skrócie: sztuka i puzzle w jednym! Dla najmłodszych
WIEK 2 +
Zajrzyj do środka:
4. „Puzzle ze sztuką. Aleksander Gierymski, W altanie”
- To zestaw trochę trudniejszy, składający się z 60 elementów (myślę, że będzie idealny dla przedszkolaków).
- Ja postanowiłam wybrać obraz, na którym sporo się dzieje oraz są widoczne stroje z dawnej epoki (dodatkowy aspekt edukacyjny;)), ale w ofercie Edukacji Dzieci znajdziesz też „Damę z gronostajem”, „Słoneczniki” van Gogha albo „Lekcje tańca” Edgara Degas
W skrócie: sztuka dla tych bardziej zaawansowanych, choć wciąż małoletnich 😉
WIEK 3-4 +
Zajrzyj do środka:
5. „Stanisław Wyspiański”
- Wśród produktów związanych ze sztuką, znalazłam też serię kartonowych książeczek dedykowaną konkretnym artystom,
- Ja postawiłam na Wyspiańskiego, ale znajdziesz też książkę poświęconą twórczości Moneta, Matejki, Boznańskiej oraz van Gogha
- Książeczka za pomocą wiersza przybliża nam postać artysty, jego twórczości, inspiracji oraz zmagań (tu np. dowiadujemy się, że jego żona nie otrzymała akceptacji bliskich)
W skrócie: krótko i prosto o życiu wielkich malarzy - WIEK: 2+
Zajrzyj do środka:
6. „Vincent van Gogh, 30 kolorowanek”
- No dobra, przyznaję, że tej pozycji nie mogłam się oprzeć!
- Dziecko (albo Ty! ;)) może poczuć się jak prawdziwy artysta, naśladując oryginał albo nadając mu zupełnie inny wymiar kolorystyczny.
- Do kolorowanki dołączonych jest również 30 naklejek, które podpowiedzą jak wygląda oryginalne dzieło.
- Tak, tym zestawem będę się bawić ja (choć jeśli córka zechce, to się podzielę – niech jej będzie :P)
W skrócie: kolorujesz najsłynniejsze dzieła van Gogha!
WIEK: 3+
Zajrzyj do środka:
Podsumowanie
Jak widzisz, wprowadzanie sztuki w życie przedszkolaków nie musi być trudne ani nudne. Dzięki książkom, puzzlom i kolorowankom przedstawiającym dziełamistrzów, dzieci mogą uczyć się przez zabawę, rozwijać wrażliwość estetyczną i czerpać radość z odkrywania nowego.
A na koniec pokażę Ci tekst na pocztówce dołączonej do zamówienia, który tak bardzo mi zapadł w pamięć (i totalnie się z nim zgadzam)!
Szukasz wyjątkowego prezentu?
Zgarnij kod rabatowy i zostań Mikołajem promującym sztukę! 🎅
Wszystkie produkty, o których Ci opowiedziałam (oraz wieeele innych!) znajdziesz w sklepie Edukacja Dzieci – KLIK!
A z kodem „JESZCZEZDAZYMY” możesz mieć -15% rabatu! 😉
Mam nadzieję, że udało mi się zainspirować Cię do odkrycia sztuki na nowo! 😊