Tęsknota za mamą – jak sobie z nią poradzić?

Dziś mam dla Was najnowszą nowość 😀 z Doliny Tumilu – „Tutu i tajemnica kocyka”. Książka w przystępny dla dziecka sposób opowiada o tym jak radzić sobie z tęsknotą i z rozłąką. O tym, że nawet będąc dużym i dzielnym można płakać!


Mama wyjechała na całe dwa dni. Tutu bardzo tęskni i nie może sobie znaleźć miejsca. Przyjaciele proponują mu różne zajęcia, które mają sprawić, że Tutu będzie tęsknił mniej. Niestety Tutu nadal tęskni tak samo mocno. Wieczorem pod poduszką znajduje liścik, w którym mama napisała, że bardzo go kocha. Do pokoju wchodzi tata chłopca i mocno go przytula, co sprawia, że Tutu czuje się lepiej. Tutu razem z tatą wymyśla wierszyk na tęsknotę oraz pisze list do mamy. Kolejnego dnia wraca mama, która oznajmia synkowi, że niezależnie od odległości, która będzie ich dzielić, zawsze będzie przy nim.


Książka porusza temat tęsknoty za bliską osobą, z czym prędzej czy później spotka się każde dziecko. U nas ten temat jest aktualnie na tapecie, dlatego tym bardziej doceniam rozwiązania, które proponują bohaterowie książki:

– spotkanie z przyjaciółmi,
– znalezienie ciekawego zajęcia,
– napisanie listu,
– ułożenie wierszyka na tęsknotę,
– zabranie do spania ulubionej zabawki,
– lub przytulenie się do koszulki bliskiej osoby.

Bardzo mi się podoba, że te rozwiązania mają jedynie ZMNIEJSZAĆ uczucie tęsknoty a nie magicznie ją likwidować. Dziecko dostaje zatem jasny sygnał, że to co czuje jest okej i że tęsknota też jest nam potrzebna.

I z tą myślą chcę Was zostawić (i po cichu dodać, że książka wizualnie jest równie piękna). 🙂