Najlepsze książki o babciach i dziadkach

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Obdarowują miłością, cierpliwością, zainteresowaniem i przede wszystkim – swoim czasem, którego zdają się mieć zwykle więcej, niż zabiegani rodzice.

Sama pamiętam moje wizyty u babci, kiedy byłam małą dziewczynką. Babcia ofiarowała mi wtedy cały swój czas – grałyśmy razem w karty, planszówki i bawiłyśmy się we wszystkie zabawy, które wymyśliłam. Nie muszę chyba wspominać o tym, że u babci zawsze było pyszne jedzenie – mój ulubiony obiad, coś słodkiego – jednym słowem – babcia dogadzała mi na każdym kroku!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci oraz Dzień Dziadka, czyli czas, w którym chętnie sięgamy po książeczki opowiadające o relacjach z naszymi seniorami. To dobra okazja, żeby pokazać naszym dzieciom więzi, które łączą pokolenia, zachęcić do głębszych rozmów czy poznania szczegółów z życia babć i dziadków (a może nawet prababć i pradziadków?).

Książek o babci oraz książek o dziadku jest wiele, ale – jak zawsze – pozostaje pytanie, którą wybrać?
Nie bez powodu stworzyłam niniejszy artykuł – przejrzałam (prawie) wszystkie dostępne książki, z których wybrałam te najlepsze! 😉

Babcia
Wyd. Zielona Sowa

Ta książka to wierszowana opowieść, opisująca wszystkie chwile, w których babcie towarzyszą swoim wnukom – od narodzin aż po dorosłość. To historia pełne ciepła, miłości i wzruszeń, które pokazują, że babcie zawsze są przy nas.

W mojej ocenie to najbardziej wzruszająca i melancholijna książka z całego zestawienia – idealne na prezent – pamiątkę dla babci.

WIEK 3+


Dziadkowie od A do Z
Wyd. Debit

Ta książka jest zupełnie inna, niż wszystkie tu opisane.

Autor podjął się żartobliwej klasyfikacji dziadków, których podzielił na różne kategorie! Co ciekawe (i zabawne) możemy próbować odnaleźć w nich cechy własnych dziadków.

WIEK 5+

PS w księgarniach znajdziesz tez książkę „Babcie od A do Z”, ale ona, moim zdaniem, wypada dużo gorzej – podczas kiedy dziadkowie zostali pokazani w dobrym świetle, babcie już niekoniecznie…

Babcia Dziergajka
Wyd. MBBooks

Prosta, ale jednocześnie wymowna historia babcinych skarpetek, poprzez które ofiarowywana jest miłość. Każdy obdarowany otrzymuje skarpetki własnoręcznie wydziergane przez babcię i dopasowane do jego zainteresowań.
Kiedy babcia odchodzi, nie znika zupełnie – zostawia po sobie miłość.

WIEK 1,5+

Cała prawda o starych ludziach
Wyd. Adamada

To fenomenalna książką, która przełamuje wszelkie stereotypy o starszych ludziach, pokazując ich z zupełnie innej strony.
Zobaczycie tu ludzi pełnych życia, radości i finezji.

Bardzo polecam!

WIEK 2+

Linie na twarzy babuni
Wyd. Czytalisek

Dlaczego babcia ma zmarszczki na twarzy? Okazuje się, że każda zmarszczka kryje inną, niesamowicie ważną historię z życia babci.

Książka może być inspiracją do zapytania własnej babci o jej najważniejsze wspomnienia, a poprzez to do nawiązania prawdziwej, głębokiej relacji.

WIEK 2+

Z pamiętnika babci
Wyd. Kropka

Czy to możliwe, że babcia była kiedyś małą dziewczynką? Okazuje się, że tak! Co więcej, okazuje się, że babcia przeżywała też różne przygody.

Książka nie jest długa, ale pokazuje małemu czytelnikowi na czym polega prowadzenie pamiętnika oraz zachęca do głębszego poznania życia własnych rodziców czy dziadków.

WIEK 4+

Dziadkowie. Emocje i uczucia
Wyd. Alulalu

To jedna z niewielu (jeśli nie jedyna?) książka, która opowiada o młodych dziadkach – takich, którzy zupełnie nie wyglądają i nie zachowują się jak stereotypowi dziadkowie!

To pozycja dla najmłodszych czytelników (6msc – 1,5 roku), która dodatkowo wprowadza w świat uczuć i emocji.

Hej, Przedziadku!
Wyd. Tekturka

W tej książce głównym bohaterem jest dziadek, który potrafi czarować – pomocą magicznego kompasu zabiera swoje wnuki w nawet najbardziej odległe miejsca ze swoich pocztówek.

Książka jest zabawna, a powtarzający się motyw „czarów” (bo kto wie, czy to nie jest tylko „zwykła wyobraźnia”?) sprawia, że czyta się płynnie i z zainteresowaniem.

Książka jest już niedostępna do zakupu, szukaj w bibliotekach.

WIEK 2+

Mój Dziadek
Wyd. Kocur Bury


Jeżeli lubicie nietuzinkowe ilustracje oraz proste książki z przesłaniem, to to będzie coś dla Was!

Co zwykle robi dziadek? Przede wszystkim nie spieszy się i na wszystko ma czas. Dziadek nie tylko rozwija swoje liczne pasje, ale zawsze ma również czas dla swojego wnuka.

WIEK 1+

Babcia i Dziadek dają radę
Wyd. Zielona Sowa

Ta książka to tegoroczna nowość.
Na uwagę zasługuje fakt, że opowiada nie tylko o prawdziwych dziadkach, ale także o tych „przyszywanych”.

Książka pokazuje jak dobra relacja z dziadkami może ubogacić życie małego czytelnika.

WIEK 1,5+

Moja Babcia, mój Dziadek
Wyd. Wytwórnia

Prosta, rymowana książka, która pokazuje przeróżne babcie i dziadków zastanych podczas różnych życiowych (nie zawsze oczywistych) czynności.

WIEK 6 msc+

Hela sama zostaje z dziadkami
Wyd. Wilga

Ta książeczka pokaże maluchowi, że zostając z dziadkami można fajnie spędzić czas – zarówno babcia jak i dziadek potrafią świetnie zaopiekować się wnuczką pod nieobecnośc rodziców

WIEK 1+

Pola u babci
Wyd. Zakamarki

To bardzo prosta i bardzo przyjemna książeczka, w której główna bohaterka spędza cały dzień z babcią. Wspólnie gotują, czytają i bawią się.

Książeczka napisana jest krótkimi, prostymi zdaniami -idealna dla najmłodszych.

WIEK 1+

Zdalna Babcia
Wyd. Zielona Sowa

To wyjątkowa książka, która opowiada o relacji z babcią na odległość. Babcia jest obecna w życiu swojej wnuczki za pośrednictwem video rozmowy – czytają wspólnie książeczki, bawią się a nawet układają puzzle.

Jedyny, mały minus za wspomnienie o niegrzecznym świstaku (nie lubię, kiedy w książkach pojawia się to określenie).

WIEK 4+

Jak się pewnie domyślasz, książek o babciach i dziadkach jest zdecydowanie więcej, niż wymieniona powyżej czternastka. Z racji tego, że jest ich całkiem sporo, w tym artykule skupiłam się na książkach, które opowiadają o relacji z babcią i dziadkiem oraz pokazują ich z takiej zwykłe, ludzkiej strony.

W następnym artykule pokaże Ci książki, które poruszają temat problemów babć i dziadków – chorób, demencji oraz śmierci. Nie omieszkam też opowiedzieć Ci o kilku książkach, które nie zdobyły mojego zaufania.

Żeby być na bieżąco z nowymi treściami, zapisz sobie tę stronę w ulubionych i dołącz do mnie na Instagramie (KLIK) oraz na Tik Toku (KLIK)! 😉